ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Milli Sporculara Müjde

Milli Sporculara Müjde

Tarih 25/Kasım/2010, 14:25 Editör Editör 1

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ile Yüksek Öğretim Kurumu arasındaki işbirliği ile milli sporcuların üniversiteye girişlerinde ve öğrenim hayatındaki mevcut haklarında iyileştirmeler yapıldı.

        

                 MİLLİ SPORCULARA MÜJDE...

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü (GSGM) ile Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) arasındaki işbirliği ile milli sporcuların üniversiteye girişlerinde ve öğrenim hayatındaki mevcut haklarında iyileştirmeler yapıldı.

Genel müdür Yunus Akgül başkanlığında oluşturulan komisyon yaklaşık 10 ay önce başlattığı projede istediğine kavuştu. GSGM Komisyonu Üyeleri ile Yüksek Öğretim Komisyonu Üyeleri 6 Ocak 2010 tarihinde yaptığı ilk toplantıda, milli sporcuların gerek yükseköğrenim kurumlarına, gerekse yüksek öğrenimleri sırasında yaşadıkları sorunlar ve çözüm önerileri görüşülerek, ortak görüş belirlendi.

2012 Londra Olimpiyat Oyunları'nda Türkiye'nin daha fazla spor dalında daha fazla sporcuyla olimpiyatlara katılması ve geçmiş olimpiyatlardan daha fazla madalya kazanılması hedefinin ortaya konulduğu toplantı sonrasında, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulları'na (BESYO) giriş için milli sporculara tanınan kontenjanın her bir yüksekokul için yüzde 10'dan, 15'e yükseltilmesi, ayrıca milli sporcuların her dönem alması gereken zorunlu kredi ve ders sayısının alt limitinin kaldırılması veya mevzuat elverdiği ölçüde eğitimini dondurabilme hakları konusunda YÖK'e öneri sunuldu.

Ankara'da, 3-4 kasım tarihlerinde yapılan YÖK Genel Kurulu önerileri değerlendirerek, GSGM'ye görüşlerini bildirdi.

Genel kurulda, ''Üniversitelerce ÖSYS Kılavuzlarında yer alan kontenjan dikkate alınarak, BESYO'ya giriş için milli sporculara tanınan kontenjanın her bir yüksekokul için yüzde 10'dan, yüzde 15'e çıkarılması ve bu oranın yüzde 75'inin olimpik branşlara ayrılması, kalan yüzde 25'inin ise diğer branşlarda başvuracak milli sporcular için kullanılmasına,

Milli sporcular ile federasyonların en üst liglerinde, takım sporlarında profesyonel ve sözleşmeli sporcuların oynadıkları en üst ligde yer alan sporcular için her dönem alması gereken zorunlu kredi ve ders sayısının alt limitinin kaldırılmasına (Sporcunun faal olduğunun federasyon tarafından belgelenmesi koşulu ile)

Milli sporcular ile federasyonların en üst liglerinde, takım sporlarında profesyonel ve sözleşmeli sporcuların en üst ligde yer alan sporcular için mevzuat elverdiği süre eğitimini dilediği kadar dondurabilme hakkının verilmesine (sporcunun faal olduğunun federasyon tarafından belgelenmesi koşulu ile) karar verildi.

GSGM'de oluşturulan komisyonda, Akgül'ün yanı sıra ayrıca Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Uğur Erdener, Gençlik ve Spor Genel Müdür Yardımcısı Nuri Demirci, Gazi Üniversitesi BESYO Öğretim Üyesi ve Üniversiteler Spor Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Kemal Tamer, Gazi Üniversitesi BESYO Öğretim Üyesi ve Herkes İçin Spor Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Erdal Zorba, Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Caner Açıkada, GSGM Spor Kontrolörü ve Olimpiyat Hazırlama Merkezi Koordinatörü Mehmet Özal ile GSGM Spor Uzmanı Gülay Özen de yer aldı.(aa)

Kaynak:www.gsgm.gov.tr

 
ermeydani.net
 

Bu haber 7524 defa okunmuştur.

Kanun ve Yönetmelik

Kadroya Geçmek İsteyen Sözleşmeli Antrenörler İçin Dilekçe Örneği

Kadroya Geçmek İsteyen Sözleşmeli Antrenörler İçin Dilekçe Örneği Sözleşmeli olarak çalışanlara kadro veren Kanun, 2 Ağustos 2013 tarihli Resmi Gazetede yayımlanmıştır

Sporcu ve Hakem Sağlık Güvencesi

Sporcu ve Hakem Sağlık Güvencesi Gençlik ve Spor Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ile yaptığı protokol ile sosyal güvencesi bulunmayan sporcu ve hakemler...
ÖZBEKİSTAN DÜNYA ŞAMPİYONASI ÖNCESİ TÜRK GÜREŞİMİZ04/Eylül/2014ANKET

Sizce 2013-2014 Sezonu Büyükler SR-GR Güreş Ligi kaç hafta olmalıdır?
Tüm Anketler

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Copyright Ermeydani.Net 2009
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi