ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Kızılpınar'da Başpehlivan Recep KARA

Kızılpınar'da Başpehlivan Recep KARA

Tarih 02/Ağustos/2010, 14:02 Editör Editör 1

Bu yıl beşincisi düzenlenen Kızılpınar Geleneksel Yağlı Pehlivan Güreşleri yoğun ilgi altında gerçekleştirildi. Güreşler Kızılpınar Güreş Sahasında yapılırken, Başpehlivanlığı finalde Şaban Yılmazı yenen Kırkpınar Başpehlivanlarından Recep Kara kazandı.

Kızılpınar'da Başpehlivan Recep KARA...
Bu yıl beşincisi düzenlenen Kızılpınar Geleneksel Yağlı Pehlivan Güreşleri yoğun ilgi altında gerçekleştirildi. Güreşler Kızılpınar Güreş Sahasında yapılırken, Başpehlivanlığı finalde Şaban Yılmazı yenen Kırkpınar Başpehlivanlarından Recep Kara kazandı.
Kızılpınar'da Başpehlivan Recep KARA
Bu yıl beşincisi düzenlenen Kızılpınar Geleneksel Yağlı Pehlivan Güreşleri yoğun ilgi altında gerçekleştirildi. Güreşler Kızılpınar Güreş Sahası’nda yapılırken, Başpehlivanlığı finalde Şaban Yılmaz’ı yenen Kırkpınar Başpehlivanlarından Recep Kara kazandı.
  Kızılpınar 5. Geleneksel Yağlı Pehlivan Güreşleri İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Mehteran Takımı'nın İstiklal Marşını okumasıyla başladı. Daha sonrasında da Mehteran Takımı çeşitli marşlar çaldı. Kızılpınar Güreş Alanı'nda yapılan güreşlere ilgi  yoğun olurken, Kızılpınar Güreşleri Ağası Seyithan Caferoğlu tekrardan 16.000 TL ile Güreş Ağası seçildi. Güreşler çok güzel bir havada geçerken, tek olumsuz olay sakatlanan güreşçilere bir süre sağlıkçıların müdahele etmemesi oldu.

AÇILIŞI BAŞKAN YAPTI
    Güreşlerin açılışında bir konuşma yapan Kızılpınar Belediye Başkanı Faruk Korkmaz "Kızılpınar’daki güreşleri ata sporumuz olarak tüm dünyaya duyuracağız. Hizmet bizim işimiz. Beldemize dört bir taraftan gelen insanlar var ve hepsine aynı hizmeti veriyoruz" dedi.

HA KIRKPINAR HA KIZILPINAR
    Daha sonra bir konuşma yapan Kızılpınar Güreşler Ağası Seyithan Caferoğlu "'Ha Kırkpınar, ha Kızılpınar.' Bu bizim sloganımız. Bunu devam ettirmeye çalışıyoruz. Biz kardeşiz, birlik ve beraberlik için elimizden geleni yapıyoruz" dedi.

VEKİL OLARAK SADECE TAYLAN KATILDI
    Güreşlere katılan Ak Parti Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Necip Taylan da yaptığı konuşmada Belediye'nin yaptığı etkinliğin önemine vurgu yaparak,  "200 civarında yavrumuz sünnet oldu. Değerli Kızılpınar halkı, sünnet bizim kültürümüz. Bizim dünyaya duyurduğumuz en önemli spor ise güreştir" dedi.
Konuşmaların ardından Kuran-ı Kerim okunurken, daha sonrasında, kurban kesimi oldu. Güreş Ağası Seyithan Caferoğlu kurbanı Hazırpınar Öğrenci Yurdu'na bağışladı.

KİMLER KATILDI?
    Kızılpınar’da yapılan güreşlere Tekirdağ Ak Parti Milletvekili Necip Taylan, Tekirdağ Ak Parti İl Başkanı Soner Çizen, Çerkezköy Belediye Başkanı Ali Ertem, Çerkezköy Belediye Başkan Yardımcısı Gökhan İnce, Ak Parti İlçe Başkanı Sait Yazı, Kızılpınar Belediye Başkanı Faruk Korkmaz, Kızılpınar Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Günay, Kızılpınar Ak Parti Belde Başkanı Kamil Yiğit, Kızılpınar Meclis Üyeleri, Veliköy Belediye Başkanı Hanifi Belindir, Erzurum Tekman Belediye Başkanı Yakup Doğan, Çerkezköy Jandarma Komutan Vekili Murat Aldemir, İl Genel Meclis Üyesi 1. Başkan Vekili M. Zeki Gürcün, Büyük Birlik Partisi MYK Üyesi Cemalettin Kabataş, Veliköy Ak Parti Belde Başkanı Numan Ergin, Çerkezköy Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Yaşar Kuş, Büyük Yoncalı Belediye Başkanı Necati Sezer, Tekirdağ Asker Alma Bölge Başkanı Albay Hikmet Kayan, Güreş Merkez Hakem Komitesi Başkanı Kadir Birlik, Çerkezköy Güreşler Ağası Mesut İşlek, Veliköy Güreşler Ağası Tayip Bilgen,  Tarihi Kırkpınar Güreşleri Ağası Seyfettin Selim, birçok yörenin güreş ağaları ve birçok sayıda davetli güreşlere katıldı.

İKRAM BOLDU
    Güreşlerde davetlilere toplam 3500 kişilik yiyecek içecek dağıtımı yapıldı. Bu yıl 5. düzenlenen Kızılpınar Geleneksel Yağlı Pehlivan Güreşlerinde ilk olarak Minik 1 güreşçilerinin er meydanına çıkmasıyla başladı. Güreşler birbirinden zorlu maçlara sahne olurken, Kızılpınar halkı da güreşlere yoğun katılım gösterdi. Er meydanında kıran kırana karşılaşmalar oynanırken, yapılan Ağalık arttırmasını yine Seyithan Caferoğlu kazandı.

AĞA DEĞİŞMEDİ
    Ağalık satışını Kızılpınar Belediye Başkanı Faruk Korkmaz 10.000 liradan başlattı. Ağalık satışı artarak devam ederken, son olarak 16 bin TL veren Seyithan Caferoğlu gelecek sene de yapılacak olan Güreşlerin Ağası oldu.
Güreşler devam ederken, bir yandan da dereceye girenlere madalyaları ve hediyeleri verildi. Daha sonra ise tekrardan ağa seçilen Seyithan Caferoğlu’na Ağalık Kupası'nı belediye başkanları ve güreş ağaları takdim ettiler. Ağa Seyithan Caferoğlu güreşlere katılan ağalara ve gelen davetlilere teşekkür plaketi verdi. Güreşleri takip eden basın mensuplarına da plaket verildi.


12 BAŞPEHLİVAN GÜREŞTİ
    Güreşlerde toplam 12 başpehlivan yer alırken, Ahmet Taşcı, Recep Kara, Osman Aynur, Gökhan Arıcı, Şaban Yılmaz, Güngör Ekin, Reşat Turgut, Ahmet Yavuz, Sezgin Yüksel, Ömer Aslantaş ve Fatih Bakır er meydanında güreşti. Başpehlivanlık müsabakasında finalde Recep Kara ile Şaban Yılmaz karşılaştı. Kıran kırana geçen güreşin ardından Şaban Yılmaz’a üstünlük sağlayan Recep Kara 5. Kızılpınar Yağlı Pehlivan Güreşleri başpehlivanı oldu.
Bu yılda güreşler birbirinden zorlu karşılaşmalara sahne olurken kategorilerinde dereceye girenler şu şekilde sıralandı; 
 
BAŞPEHLİVANLIK
1. Recep Kara
2. Şaban Yılmaz
3. Ahmet Taşcı
3. Sezgin Yüksel

BAŞALTI
1. Ünal Karaman
2. Erkan Ertan
3. Mesut Özgül
3. Kaan Kaya

BÜYÜKORTA
1. İbrahim Tatlıcı
2. Onur Şenel
3. Mustafa Yenisancak
3. Soner Toto

KÜÇÜK ORTA BÜYÜK BOY
1. Ercan Gençdoğan
2. Mustafa Ölmez
3. İbrahim Keser
3. M. Akif Ersoy

KÜÇÜKORTA KÜÇÜKBOY
1. Tanset Umut
2. Ümit Özedir
3. Muhammed Davut Demir
3. Burak Aynur

DESTE BÜYÜKBOY
1. Ramazan Gargi
2. Mehmet Akif Türkmen
3. Zafer Dama
3. Ali Doğan

DESTE KÜÇÜKBOY
1. Tuncay Tecer
2. Nedim Gider
3. Ayhan Aktürk
3. İbrahim Gargi

TOZKOPARAN
1. Fethi Güldiken
2. Yakup Oğuz
3. Ertuğrul Doğan
3. Samet Türkman

TEŞVİK
1. Hakan Demirci
2. Yasin Akın
3. Sezgin Altıntaş
3. Ufuk Yanık

BÜYÜK MİNİK
1. Mustafa Taş
2. Doğuş Topal
3. Çetin Bunarbaş
3. İbrahim Kara

KÜÇÜK MİNİK
1. Uğur Lafcı
2. Şevki Öztürk
3. Serkan Maraş
3. Ulaş Silik

MİNİK 1
1. Murat Pektaş
2. Emre Fidan
3. Atakan Çelik
3. Oktay Altıntaş

Güreşlerde 'En teknik güreşci' Fethi Gülten, 'En centilmen güreşçi' Zafer Dama ve 'En iyi peşref' yapan güreşçi ise İbrahim Yanık seçildi.
 
 
 

Bu haber 4451 defa okunmuştur.

Yağlı Güreş

Sahur Vakti Yağlı Güreş Heyecanı

Sahur Vakti Yağlı Güreş Heyecanı Ülkenin her köşesinde birbirinden farklı ramazan etkinlikleri gerçekleştirilirken, Balıkesirin Edremit ilçesinde dü...

Güreş tutkunları geceyi mezarlıkta geçirdi

Güreş tutkunları geceyi mezarlıkta geçirdi 653. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerini izlemek için Edirne ye gelen güreşseverler
ÖZBEKİSTAN DÜNYA ŞAMPİYONASI ÖNCESİ TÜRK GÜREŞİMİZ04/Eylül/2014ANKET

Sizce 2013-2014 Sezonu Büyükler SR-GR Güreş Ligi kaç hafta olmalıdır?
Tüm Anketler

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Copyright Ermeydani.Net 2009
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi