ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

ATA SPORU GÜREŞ  (DR.SÜLEYMAN ŞAHİN)

ATA SPORU GÜREŞ (DR.SÜLEYMAN ŞAHİN)

Tarih 25/Eylül/2009, 20:35 Editör Editör 1

Güreş dünyanın en eski sporlarından biri... Hatta Japon Shoza Sasahari, ilkel insan önce boğuştu, sonra yenilen kaçtı ifadesiyle güreş sporunun atletizmden de eski olduğunu söylüyor.

Ata sporu Güreş dünyanın en eski sporlarından biri... Hatta Japon Shoza Sasahari, “ilkel insan önce boğuştu, sonra yenilen kaçtı” ifadesiyle güreş sporunun atletizmden de eski olduğunu söylüyor.

Kişinin beden ve ruh eğitimine büyük kazanımları olan güreş, eski Yunan’da bile eğitimin bir parçası olmuş. Günümüzde de özellikle Japonya ve Amerika gibi gelişmiş ülkelerde eğitimin zorunlu bir dersi haline getirilmeye çalışılıyor. 

Türk kültüründe de güreş hayatın her parçasında görülmüş ve peygamber sporu olarak mistik bir anlam içermiştir. “Türk gibi kuvvetli” sözünün kazanılması da güreş sayesindedir. Yine ülkemizin 36 Olimpiyat altın madalyasının 28’i güreşten kazanıldı.
Ayrıca Atatürk’ün “Benim en çok sevdiğim spor güreştir” sözü de Türk insanının güreş sevgisini perçinleyen önemli bir vecize.
 
GÜREŞTE BURSA ÖNEMLİ
1978 ve 1979’da Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası’nı iki kez TOFAŞ’la kazanan Bursa;2000 yılında Musa Aydın’ın öncülüğünde yerel girişim modeli kapsamında açılan Güreş Eğitim Merkezleri sayesinde Türkiye’ye örnek oldu. Yine 2005’te Bursa, Recai Ustaoğlu ile Güreş Federasyonu Başkanlığı’nı kazanırken,
2008’de Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin’in desteğiyle tarihinde ilk kez üç 1. Lig takımıyla Türkiye liglerinde zirveye ulaştı.
Ayrıca birçok Avrupa, Dünya şampiyonu yetiştirdi. Ve birçok şampiyonaya da ev sahipliği yaptı. Elbette tüm bunlar Bursa’nın Türk güreşindeki yerini çok önemli bir konuma taşıdı.
 
BÜYÜKŞEHİR’İN GÜREŞ ATAĞI
Geçtiğimiz günlerde de Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nün de desteğiyle Serbest Güreş 1. Ligi şampiyonu Amasya Şekerspor'un güreş takımını devraldıklarını bir basın toplantısıyla duyurdu. Ayrıca Genel Müdür Yunus Akgül ve Amasya Şekerspor Kulübü Başkanı Mahmut Demir’e teşekkür etti. 
Geçtiğimiz 5 yılda Bursa’nın tarihi ve kültürel mirasına sahip çıkan Recep Altepe’nin ata sporumuz için de önemli bir adım atması çok anlamlı oldu…
Ve Büyükşehir Belediyesi’nin güreş atılımı Bursa’nın güreş geçmişini hem daha önemli, hem de daha anlamlı hale getirdi.
 
ŞAMPİYON KULÜPLER KUPASI BURSA’DA
Büyükşehir Belediyesi güreş takımının sorumluluğunu üstlenen Başkan Vekili Abdullah Karadağ, Güreş İl Temsilcisi Hasan Boztürk’ün düzenlediği bayramlaşma töreninde müjdeyi verdi. 2009 Şampiyon Kulüpler Kupası’nın 28-29 Kasım tarihleri arasında Bursa’da Büyükşehir çatısı altında yapılacağını açıkladı. Ayrıca şampiyonanın alınmasında destek veren Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Kocatepe’ye, Güreş Federasyonu eski Asbaşkanı Musa Aydın’a teşekkür etti.
 
BURSA’DA GÜREŞ PAYLAŞILDI
Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin’in de bulunduğu bayramlaşma töreninde Keskin; Büyükşehir Belediyesi'nin güreşteki atılımına destek olmak için 1. Lig serbest güreş takımlarının Büyükşehir Belediyesi'ne devredileceğini açıkladı. Böylece Yıldırım Belediyesi grekoromende, Büyükşehir Belediyesi de Serbest Güreş 1. Ligi'nde yer alacak.
Bursa’da Şampiyon Kulüpler Kupası'nın yapıldığı yıllarda 5 bin kişilik Atatürk Spor Salonu'na 8 bin kişinin izleyici olarak geldiği günleri hatırlayalım. Umut ediyorum ki, aynı heyecanı Büyükşehir Belediyemiz Bursa’ya tekrar yaşatacak.
 
 
 
 

 

Bu haber 5801 defa okunmuştur.

Yazarlar

653.Kırkpınar ve Yağlı Güreş Kültürümüz

653.Kırkpınar ve Yağlı Güreş  Kültürümüz Türk Sporunun ve kültürümüzün en önemli öğelerinden biri olan yağlı güreş ata yadigarı dualı sporumuzdur.

Dede de torun da güreş seyredecek

Dede de torun da güreş seyredecek Ağlaması gereken gözler gülüyordu. Şaşırtıcı olan da bu idi
ÖZBEKİSTAN DÜNYA ŞAMPİYONASI ÖNCESİ TÜRK GÜREŞİMİZ04/Eylül/2014ANKET

Sizce 2013-2014 Sezonu Büyükler SR-GR Güreş Ligi kaç hafta olmalıdır?
Tüm Anketler

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Copyright Ermeydani.Net 2009
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi