ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

GELECEĞİN ŞAMPİYONLARI ADANA GEM'DEN

GELECEĞİN ŞAMPİYONLARI ADANA GEM'DEN

Tarih 04/Mayıs/2009, 18:17 Editör Editör 1

Kayseri, Mersin, Hatay, İskenderun gibi çeşitli il ve ilçelerden gelen sporcular, Adana İsmet Atlı Güreş Eğitim Merkezi'nde geleceğin şampiyonları olmak için dirsek çürütüyor

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü (GSGM) Eğitim Daire Başkanlığına bağlı olarak Adana'da 5 yıl önce faaliyete geçen İsme Atlı Güreş Eğitim Merkezi, geleceğin şampiyonlarına ev sahipliği yapıyor.

Tüm masrafları devlet tarafından karşılanan ve toplam 28 sporcunun yatılı olarak kaldığı merkezde, sporcular eğitimlerini aksatmadan Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu İsmet Atlı gözetiminde düzenli antrenmanlarını yaparak ata sporu güreşte Yaşar Doğu, Celal Atik, Gazanfer Bilge, İsmet Atlı ve diğer Türkiye'nin yetiştirdiği başarılı sporcular olabilmek için çaba sarf ediyor.

İsmet Atlı Güreş Eğitim Merkezi Koordinatörü Cesim Doğan yaptığı açıklamada, eğitim merkezlerinin GSGM Eğitim Daire Başkanlığına bağlı olarak Adana GSGM bünyesinde faaliyet gösterdiğini söyledi.

Doğan, eğitim merkezinde Adana, Kayseri, Mersin, Hatay, İskenderun gibi çeşitli il ve ilçelerden gelen toplam 28 sporcunun bulunduğunu belirterek, bu güreşçileri geleceğin şampiyonları yapmak için 3 antrenör nezaretinde yetiştirdiklerini ifade etti.

Eğitim merkezine yapılan seçmeler ile sporcular aldıklarını anlatan Doğan, şunları kaydetti:
''Önce köylerde, sonra ilçelerde ardından da merkezde seçmeler yapılıyor. Birinci ve ikinci olanlar bölge seçmelerine götürülüyor, orada da başarılı olanlar kontenjan çerçevesinde eğitim merkezlerine alınıyorlar. 11-12 yaşlarındaki gelecek vaat eden çocukları alarak yeni şampiyonlar yetiştirmeye çalışıyoruz. 5 yıldır faaliyetteyiz ve her yıl eğitim merkezimizinden bir Türkiye şampiyonu çıkarıyoruz.''

Doğan, eğitim merkezinde kalan çocukların çevredeki en yakın okullara yerleştirildiklerini belirterek, eğitimlerini aksatmamaları için ise gerekli tüm çabaya gösterdiklerini kaydetti.

-''ARTIK ŞAMPİYONLAR EĞİTİM MERKEZLERİNDEN ÇIKIYOR''-
Adana'da yetişen en büyük güreşçi olan ''dünyanın en acı kuvvetli güreşçisi'' diye tanınan ve İsmet Atlı Güreş Eğitim Merkezi Onursal Başkanı Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu İsmet Atlı (80) eğitim merkezlerinin günümüzde sporcu yetiştirme anlamında büyük bir görev üstlendiğini söyledi.

Atlı, Ata sporu güreşin gelecek nesillere en iyi şekilde aktarılması ve Türkiye'nin yeni dünya ve olimpiyat şampiyonları çıkarabilmesinde eğitim merkezlerinin çok önemli olduğunu belirterek, şunları kaydetti:
''Gelecek vaat eden, yetenekli sporcular önceleri Karakucak güreşlerinde çıkardı, ama şimdi şampiyonlar güreş eğitim merkezlerinden çıkıyor. Bu merkezlerde eğitim almamış güreşçilerin ileride başarılı olacağına inanmıyorum. Buraya çevre il ve ilçelerden çok yetenekli güreşçiler geliyor. Bunları en iyi şekilde değerlendirip Türk güreşine katkıda bulunmak için elimden gelini yapıyorum.''

-''AVRUPA VE DÜNYA ŞAMPİYONU OLMAK İSTİYORUM''-
Eğitim merkezinde yatılı eğitim görmek için Hatay'ın İskenderun ilçesinden gelen Mevlüt Çolak (16) da Greko-Romen ve serbest dalda 47 kiloda Türkiye Şampiyonlukları bulunduğunu söyledi.

Güreşi çok sevdiğini anlatan Çolak, şunları kaydetti:
''5 yıl önce İskenderun'dan, Adana'ya geldim. İlk zamanlar ailemden uzak bir yerde kalmak zor olurdu, ama alıştım. Burada eğitimimizi ve antrenmanlarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Avrupa ve dünya şampiyonu olmak istiyorum. Bunun için elimden geleni yapacağım.''

Aydın Kılıçkaya (16) ise Kayseri'nin Pınarbaşı ilçesinden gelerek eğitim merkezinde kaldığını anlatarak, 29, 32, 38 kiloda Türkiye şampiyonluklarının bulunduğunu kaydetti.

Eğitim merkezinde dostluk içerisinde çok güzel günler geçirdiklerini belirten Kılıçkaya, ''Hedefim öncelikle milli takıma seçilmek. Sonra Avrupa ve dünya şampiyonalarına katılarak Türkiye'yi en iyi şekilde temsil etmek istiyorum'' dedi.

Yıldızlarda Türkiye üçüncüsü olan Mustafa Sözen (16) de Mersin'den geldiğini anlatarak, ''Eğitimim çok güzel geçiyor. İlerde başarılı bir sporcu olmak istiyorum'' diye konuştu.

Bu haber 1982 defa okunmuştur.

Kulüpler

Ata Sporumuz olan Güreş Kulübü Elmadağ dada açıldı!

Ata Sporumuz olan Güreş Kulübü Elmadağ dada açıldı! Elmadağ Belediyesi, Belediye spor Kulübüne futbol dan sonra, Cumhuriyet tarihinin en başarılı spor dalı olan Ata Sp...

Konyanın Türk Telekom Sporu var!

Konyanın Türk Telekom Sporu var! Mayıs 2011 tarihinde Bölge Müdürü Serdar Korkusuz un ve Kulüp Başkanı M.Murat Uslular ın katkıları ile kurulan kulü...
ÖZBEKİSTAN DÜNYA ŞAMPİYONASI ÖNCESİ TÜRK GÜREŞİMİZ04/Eylül/2014ANKET

Sizce 2013-2014 Sezonu Büyükler SR-GR Güreş Ligi kaç hafta olmalıdır?
Tüm Anketler

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Copyright Ermeydani.Net 2009
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi